Lead Rein

Neboli jízda na poníkovi s vodičem. Soutěž je určena jezdcům od 3 do 9 let. Vodičem v této soutěži může být rodič nebo jiná minimálně 16 letá osoba. Je nezbytné, aby byl vodič velmi zkušený, protože jeho úkolem je zajistit malému začínajícímu jezdci maximální bezpečnost.

Tato výstavní třída je primárně určena pro původní britská pony plemena, jejichž KVH nepřesahuje 122cm. Z toho vyplývá, že v této třídě vídáme převážně Shetlandské a Velšské horské pony. Výstavní třídy se mohou účastnit pouze valaši a klisny, které v daném roce nemají pod sebou hříbě, hřebci jsou z této třídy z důvodů bezpečnosti vyloučeni. Pony pro tuto výstavní třídu musí být velmi trpělivý, přiměřeně temperamentní a dobře vychovaný, aby svému malému jezdci poskytl bezpečí a radost z jízdy. Navíc je třeba, aby pony odpovídal exteriérem svému plemennému standardu, neboť ve speciálních výstavních třídách se hodnotí i exteriér poníka. Protože, ale v České Republice zatím není takových pony dostatek, můžeme se na českých výstavách setkat v soutěžích Lead Rein i s Velšskými polokrevníky (WPBr).

Pony jsou předváděni v klasickém anglickém stylu, tedy s anglickým sedlem, naužděni uzdečkou s klasickým anglickým nánosníkem bez podpínacího řemínku a stihlovým udidlem. Otěže vedou od udidla přímo do rukou jezdce a vodítko, které drží vodič, smí být zapnuto pouze do nánosníku uzdečky. Nejsou povoleny žádné pomocné otěže, ostruhy ani bič v rukou jezdce. Bič nebo výstavní hůlku smí mít pouze vodič. Poníci se předvádí v kroku a klusu. Oděv vodičů by měl být společenský s pokrývkou hlavy. I zde je třeba zachovat bezpečnost a proto jsou nevhodné jakékoliv vlající části oděvu či oděv, který brání vodiči v pohybu. Jezdecké oblečení dětí má odpovídat klasickému anglickému stylu, nezbytná je bezpečnostní přilba a rukavice.

Tato speciální výstavní třída otevírá dveře i nejmenší věkové kategorii jezdců, kteří se zatím do oficiálního pony sportu v České Republice nemohou zapojit z důvodu nízkého věku, nebo nedostatku jezdeckých zkušeností. Díky ní mohou i malé děti korektně rozvíjet své jezdecké dovednosti, získávají kvalitní jezdecké základy, které zcela nepochybně využijí ve své další jezdecké kariéře bez ohledu na to, jestli se rozhodnout stát sportovními nebo rekreačními jezdci.

V roce 2015 vyšla na serveru EQUICHANNEL.CZ série článků týkajících se Lead Reinových soutěží a přípravy na ně. Odkaz na články naleznete ZDE.

Lead Reinové třídy mají i vlastní seriálovou soutěž - Lead Rein Pohár.

Foto: Gabriela Rotová

TOPlist